Celopolep auta - ako na to
Kedy sa pustiť do celopolepu
Nepáči sa vám už pôvodná farba Vášho auta, vybledol vám časom lak a nebaví Vás neustále leštenie laku. Chytá Vaše auto hrdza a nechcete platiť za drahé lakovanie, alebo Vám nesedí farba niektorého dielu po nehode?
Všetky tieto problémy môžete vyriešiť pomocou polepových fólií alebo tzv. car wrap fólií. Vďaka fóliám si viete prelepiť celé auto do inej farby.
Polep fóliami využívajú najmä:
-
rôzne firmy na zjednotenie farebnosti svojich firemných vozidiel,
-
ľudia, ktorí sa chcú svojim autom odlíšiť od davu,
-
taxislužby, alebo pošta (žlté fólie)
-
reklamné agentúry a firmy, ktoré sa chcú svojimi autami zviditeľniť
Ak patríte do niektorej z tejto skupín a uvažujete o celopolepe auta fóliou, máte dve možnosti, buď si nájdete firmu, ktorá Vám auto polepí alebo si to môžete vyskúšať sami a ušetriť si tak nemalé financie. Ak nemáte predchádzajúce skúsenosti, tak najprv by sme odporúčali začať polepom napríklad interiérových doplnkov, alebo polepom kapoty, či strechy.
Nie je to jednoduché, ale dá sa to zvládnuť
Musím Vás však vopred upozorniť, že celopolep nie je jednoduchý a trvá niekedy až 3-5 dní dvom ľuďom. Ak už máte nejaké skúsenosti a dosť odvahy, tak sa do toho môžete pustiť. My Vám poradíme ako na to.
Nezabudnite si však skontrolovať, či musíte zmenu farby zapísať do technického preukazu.
Vhodná fólia
V prvom rade si treba vybrať vhodnú farbu a hlavne vzor pre auto. Matné a lesklé fólie sú lepšie z hľadiska spotreby materiálu a celkového vzhľadu vozidla. Nemusíte riešiť ako pôjde vzor a fóliu môžete bez obáv nahrievať.
Pri vzorovaných fóliách (karbónové, brúsené hliníky a iné) musíte myslieť na to, akým smerom pôjde vzor a tým pádom Vám to ovplyvní aj spotrebu materiálu, nakoľko budete musieť otáčať fóliu podľa smeru vzoru. Zároveň sa pri nahrievaní môže stať, že fólia naťahovaním zmení smer vzoru, hlavne na zložitejších tvaroch ako sú spatné zrkadla, nárazníky a podobne.
Osobne radšej odporúčam fólie bez vzoru použiť na celé auta, prípadne vzorované fólie použiť iba na rovné diely ako kapota, strecha, alebo na doplnky ako kľučky, lišty, atď a na zvyšok auta fólie bez vzoru.
Fólie so vzorom aj bez si môžete si vybrať z našej ponuky polepových fólií.
Demontáž
Ak chcete robiť kvalitný celopolep, demontujte všetko, čo sa demontovať dá, od kľučiek, tapacírov, svetlá, plastové doplnky, masky a v ideálnom prípade aj nárazníky.
Dôvod je jednoduchý, fóliu budete vedieť lepšie pozahýbať a polep tak bude vyzerať profesionálnejšie, nakoľko nebude nikde vidieť pôvodnú farbu. Dokonca takýto polep vydrží dlhšie, pretože bude fólia lepšie pozahýbaná a bude aj dlhšie držať bez odlepovania.
Nárazníky
Z vlastných skúseností sa nám najťažšie lepia nárazníky, nakoľko ich tvar je častokrát veľmi zložitý, s rôznymi záhybmi a prelismi. Ak nárazník demontovaný nie je, častokrát neviete fóliu dobre natiahnuť, keďže Vám v tom bránia zvyšné časti auta.
Ak si ich však demontujete, pôjde to o kúsok ľahšie nakoľko viete fóliu pekne nahriať, natiahnuť a zahnúť. Má to ale jeden háčik, nárazníky sú dosť veľké a tvarované, preto je vhodné mať pripravený nejaký stojan, kde si viete nárazník položiť. Potom bude lepenie jednoduchšie.
Nesnažte sa nalepiť všetko z jedného kusu fólie
Samozrejme celopolep bude vyzerať lepšie a profesionálnejšie, ak všetky diely budú nalepené z jedného kusu fólie, avšak aj fólie majú svoje limity, a preto je niekedy lepšie použiť viac kusov fólie na nalepenie dielu.
V praxi sa tento spôsob používa napríklad pri hrane zadného nárazníka, pri niektorých otvoroch predného nárazníku, alebo ak chcete oblepiť aj vnútorné časti stĺpikov resp. dverí.
Lepidlo, pásky a iné pomôcky
Pri celopolepe sa Vám určite zíde aj príslušenstvo:
- Rezacie pásky, ktoré sa lepia pred lepením fólie a vyhnete sa tak rezaniu do laku,
- Lepidlo 3M Primer na všetky miesta, kde nemusí stačiť lepidlo na fólii, väčšinou sú to dúté miesta (dovnútra zahnuté) alebo inak zložité tvary,
- Zacelovač hrán 3M Edge Sealer, vhodný hlavne na miesta kde môže dôjst ku kontaktu fólie s vodou alebo inými nečistotami, zacelovač vytvorí jemný film na fólií a mieste, kde sa fólia zahýba a zábráni preniknutiu nečistôt,
- stierky, magnety, rezacie nôže a iné pomôcky,
Odvážni zákaznící
V sekcii naše referencie nájdete zopár fotografií od našich zákazníkov, ktorí sa nebáli a pustili sa sami do celopolepu. Výsledok posúďte sami, nám sa každá vlastná tvorba páči.
Trúfate si na to? Vyberte si fóliu z ponuky.
Pochváľte sa aj vy a pošlite nám svoje fotky z polepov na našu Facebookovú stránku TaishiFolie.sk alebo mailom na folie.kosice@gmail.com
Prečítajte si aj o rozdieloch medzi liatymi a polymerickými fóliami.
Ak sa Vám náš článok páčil, zdieľajte ho svojim priateľom na Facebooku, alebo mu dajte páči sa mi nižšie.
Ďakujeme za každé zdieľanie alebo like.